Montessori - Proč právě dřevěné hračky?

Montessori - Proč právě dřevěné hračky?

Rané dětství není jen o učení písmen a číslic, ale je také rozhodujícím obdobím pro rozvoj motorických dovedností, životních dovedností a emoční inteligence. Miminka a batolata jsou jako houby připravené vstřebávat informace a dění ve světě kolem nich. Mělo by jim být poskytnuto příznivé prostředí pro optimální rozvoj všech jejich smyslů.

Montessori způsob učení je jedním ze způsobů, který poskytuje malému dítěti dostatek příležitostí prozkoumávat a experimentovat svým způsobem.

Co je Montessori metodika?

Montessori pedagogika je stará více než 100 let a je stále nejunikátnější a nejinovativnější alternativou ke konvenčnímu způsobu učení.

Tato metoda učení, kterou vyvinula dr. Maria Montessori, italská pedagožka a lékařka, po mnoha letech experimentování a pozorování je určena pro rané dětství a základní vzdělávání.

Jaké jsou výhody Montessori hraček?

Montessori přístup k učení hraje významnou roli při podpoře dlouhodobé psychické, fyzické a sociální pohody dítěte. Je velmi v souladu s přirozeným způsobem učení dítěte. Montessori prostředí umožňuje dětem vytvořit nejvědečtější a nejpříznivější prostředí pro růst a vývoj. Zde je učení vedeno dětmi a děti se učí tím, že dělají věci samostatně, což pomáhá při rozvoji smyslů, motorických dovedností, zvídavosti a představivosti.

Montessori učení klade důraz na používání dřevěných hraček, které jsou základními výukovými nástroji v Montessori nastavení. Dřevěné hračky posilují principy Montessori vzdělávání, a proto jsou jeho nejpreferovanější a nepostradatelnou součástí.

Pojďme se podívat na důvody, proč si vybrat Montessori dřevěné hračky:

  1. Dřevěné hračky jsou jednoduché a otevřené

Oproti křiklavým, zvuk vydávajícím plastovým hračkám, které dítě zahlcují a rozptylují několika způsoby, jsou dřevěné hračky nestrukturované a otevřené. Poskytují dítěti dostatek příležitostí ke zkoumání, učení a řešení problémů.

Pokud jde o počet hraček, „méně je více“. Méně hraček udrží děti soustředěné na mnohem delší dobu. Budují nezávislost, dávají svobodu a udržují děti sebemotivované.

  1. Dřevěné hračky poskytují zdravý senzorický motorický zážitek

Smysly jsou základními nástroji v procesu učení dítěte: to je jádrem filozofie Montessori. Dřevěné hračky mají jedinečný hmatový rozměr.

  • Hmotnost a hřejivý pocit ze dřeva uspokojují a vyživují smysly tak, jak to žádná plastová hračka nedokáže.
  • Přirozená zrnitá textura dřeva je velmi přitažlivá pro oči. Jejich syrová vůně příjemně voní.
  • Když dřevěné kusy chrastí o sebe, jejich uklidňující zvuk láká uši, jako naše Dřevěná chrastítka .
  • Když si miminka vloží do pusy dřevěná kousátka nebo chrastítka, jsou nejen bezpečná (neboť dřevo je přirozeně antibakteriální), ale také jim dodají syrovou chuť, která je zemitá a uspokojující.
  • Smysly přátelské dřevěné hračky přispívají k jejich vývojové cestě, když zkoumají svět kolem sebe.

Výhody dřevěných hraček v Montessori výuce jsou tedy obrovské.

  1. Příroda vytvořená a inspirovaná přírodou

Když si koupíte dřevěnou hračku, přinesete si přírodu domů, do blízkosti vašeho děťátka. Příroda je vždy krásná a tyto hračky také.

Maria Montessori věřila, že hračky by měly být krásné, protože přitahují a zvyšují zážitek dítěte.

Montessori dřevěné hračky mají také náskok před plastovými, protože jsou bezpečné nejen pro ty nejmenší, ale jsou také šetrné k životnímu prostředí. Protože jsou biologicky rozložitelné, snadno se mísí s přírodou a hrají svou roli při snižování skládek.

  1. Odolný a zároveň podporuje iterativní učení

Základním aspektem Montessori učení je učit se opakováním věcí. To pomáhá dítěti prozkoumat a pochopit vzorce příčin a následků. Odolnost dřevěných hraček poskytuje neustálé učení a obohacování po celá léta, na rozdíl od plastových hraček, které skončí na vrakovištích mnohem dříve. Vydrží mnoho let a dokonce i celé generace. Díky tomu jsou dřevěné hračky v Indii nákladově efektivní a vyplatí se je koupit.

  1. Cílevědomé učení

Dřevěné hračky upoutají pozornost a soustředění dítěte, což vede k smysluplnějšímu a trvalému zapojení. Tyto hračky poskytují praktické zkušenosti v reálném životě. Děti se moudrými rozhodnutími učí dělat chyby a samy je opravovat.

Hračky Montessori poskytují hlubší vzdělávací hodnotu v oblasti uvažování, příčiny a následku, kognitivních, motorických a smyslových dovedností, jazyka a praktických životních konceptů.

Ať už děti skládají nebo staví z kostek, přibližují tahací hračku, balancují dřevěná zvířátka nebo manipulují s dílky skládačky, aby vyřešily skládačku, budují si koordinaci ruka-oko, jemnou motoriku, zdokonalují kreativitu, paměť a problémy. - řešení v procesu. Učí se rané lekce fyziky a matematiky , jako je porovnávání vzorů, třídění tvarů a vyvažování

     6. Realistické a praktické

Montessori zastává myšlenku, že hračky by měly zobrazovat skutečný svět, tedy že by měly být inspirovány světy kolem nás. Děti jsou v raném věku přirozeně zvědavé a kreativní. Nepotřebují žádné nereálné nebo přepychové hračky, které pro ně mohou být matoucí nebo zahlcující.

Hračky založené na Montessori jsou skutečné nástroje velikosti dítěte. Figurky jsou také jako skutečné. Takové hračky pomáhají lépe porozumět skutečnému světu nezávisle svým vlastním tempem. Děti mohou také snadno aplikovat poznatky, které z těchto hraček získají, v situacích skutečného života. Symbolické hračky inspirované realitou jsou nestrukturované, a proto podporují imaginativní hru.

Maria Montessori správně řekla: „Ruce jsou nástrojem lidské inteligence. Co dělá ruka, mysl si pamatuje."

A tak jsou dřevěné hračky  tím nejlepším nástrojem v rukou mladých myslí, které mohou používat k prozkoumávání, učení a rozvoji mnoha dovedností.

Zpět na blog